Loading...
Pnij się w górę z Certyfikatem SSL

Pnij się w górę z Certyfikatem SSL

Na wstępie należałoby wyjaśnić czym właściwie jest SSL – protokół sieciowy używany do szyfrowania połączeń internetowych. Certyfikat SSL natomiast to narzędzie szyfrujące przesyłane dane między użytkownikiem a serwerem. Przechodząc do sedna, Certyfikat SSL chroni nasze dane poprzez szyfrowanie ich zawartości, dzięki temu nie są one tak łatwe do odczytania. Strona bez w/w certyfikatu przesyła je tak jak zostały wprowadzone (Imię i Nazwisko, adres e-mail itd.), natomiast chroniona strona przesyła je w taki sposób aby były zakodowane, a co za tym idzie trudne do odczytania. Można więc uznać, że jest to taka internetowa enigma.

Faktem jest, że certyfikat SSL jest dużo łatwiej nabyć niż enigmę natomiast jest jeszcze wiele domen niezabezpieczonych w/w narzędziem, z czego to wynika? Bardzo często właściciele stron wychodzą z założenia, że skoro przez 5 lat funkcjonowania strony nic się nie stało to i przez następne 5 lat nic się nie stanie – OGROMNY BŁĄD! W dzisiejszych czasach ludzi, którzy „zawodowo” zajmują się przechwytywaniem danych użytkowników jest zdecydowanie więcej. 

Zalety posiadania certyfikatu SSL:

 • Certyfikat SSL szyfruje dane nie tylko w formularzu kontaktowym, ale również podczas zamówień w sklepie internetowym – w miejscu, w którym podaje się prywatne dane osobowe jak i dane firm.

 • Bezpieczeństwo – jest to jedna z najważniejszych rzeczy dla użytkowników. Zapewniamy w ten sposób komunikat każdej osobie odwiedzającej naszą witrynę, że jego dane nie trafią w niepowołane ręce.

 • Podnosi ponadto wiarygodność strony/ sklepu internetowego, idąc dalej zarówno firmy

 • Przekłada się to ponadto na korzyść marketingową jaką jest prestiż – każda profesjonalnie prowadzona firma dba o dobro swoich klientów, w zamian za to zyskuje zaufanie użytkowników.

 • Wsparcie Google – od pewnego czasu jest to wymóg, który należy spełnić aby pozycjonowanie organiczne było efektywne. Każda strona, która nie posiada certyfikatu SSL automatycznie obniża swoją pozycję w wyszukiwarce Google.


Certyfikat SSL może zostać przypisany do witryny w przypadku spełnienia poniższych warunków:

 • Domena, na której ma zostać zaimplementowany certyfikat SSL musi mieć zawartość w postaci strony/ sklepu internetowego,
 • Domena musi być zarejestrowana na dane firmowe, które są widoczne w bazie WHOIS,


WAŻNE! Certyfikat SSL PRZYPISUJE SIĘ DO DOMENY, w przypadku zmiany domeny nie zostanie on przeniesiony. Podobnie funkcjonuje to w przypadku subdomeny natomiast dla tego typu zabiegów istnieje Certyfikat SSL typu Wildcard. 

Rodzaje Certyfikatów SSL:

 • Certyfikat Domain Validation ( DV) – Gwarantuje bezpieczeństwo przesyłania danych. Jest to najszybszy sposób na pozyskanie certyfikatu SSL natomiast poziom weryfikacji danych (sprawdzane elektronicznie) oraz test strony/ sklepu internetowego jest dość niski. 

 • Certyfikat Organization Validation (OV) – Również gwarantuje bezpieczeństwo przesyłania danych oraz wyświetla dane firmy w informacji o certyfikacje. Wpływa to bezpośrednio na wiarygodność firmy. W związku z tym proces weryfikacji domeny jest nieco dłuższy. W tym przypadku również dane są sprawdzane elektronicznie natomiast wymogiem jest również przesłanie pocztą elektroniczną, tradycyjną lub faksem dokumentu potwierdzającego dane firmy.

 • Certyfikat Extended Validation (EV) – Certyfikat ten zapewnia największe bezpieczeństwo. Wykorzystywany jest głownie w serwisach gdzie bardzo istotnym elementem jest przesyłanie danych (banki, instytucje ubezpieczające). Wymogiem jest znajomość języka angielskiego, ponieważ poza przymusem dostarczenia kompletu dokumentów dotyczących wiarygodności firmy, może również zadzwonić osoba odpowiadająca za certyfikację.

 • Certyfikaty Wildcard – Tego typu certyfikat umożliwia zabezpieczenie nie tylko głównej domeny, ale również subdomen. Przykład: Główną domeną jest strona www.test.pl (można ją zabezpieczyć każdym certyfikatem SSL) natomiast zabezpieczenie subdomen: www.pierszy.test.pl, www.drugi.test.pl itd. umożliwia nam certyfikat typu Wildcard.


Gdzie można nabyć certyfikat SSL

Certyfikat SSL można nabyć w firmach specjalizujących się wydawaniem certyfikatów SSL jak i u firm oferującym swoim klientom również serwer. Częstą praktyką jest wybór 2 opcji z uwagi na darmowe implementowanie certyfikatu przez firmę hostingową. 

Podsumowując Certyfikat SSL staje się powoli normą występującą na stronach/sklepach internetowych. Dodatkowo mając na uwagę wsparcie Google (przypominając obniżanie pozycji w wyszukiwarce Google stron, które w/w certyfikatu nie posiadają), jest to niezbędny element każdej witryny. Nawiązując do tytułu, instalowanie certyfikatu SSL nie tylko podnosi prestiż firmy, ale może również spowodować znaczny skok w wyszukiwarce Google. 


Jest to oczywiście dobrowolna decyzja każdej firmy natomiast każdy motocyklista wie o tym jak ważne jest założenie kasku.