szyfrowanie danych

Na wstępie należałoby wyjaśnić czym właściwie jest SSL – protokół sieciowy używany do szyfrowania połączeń internetowych. Certyfikat SSL natomiast to narzędzie szyfrujące przesyłane dane między użytkownikiem a serwerem. Przechodząc do sedna, Certyfikat SSL chroni nasze dane poprzez szyfrowanie ich zawartości, dzięki temu nie są one tak łatwe do odczytania. Strona bez w/w certyfikatu przesyła je tak jak zostały wprowadzone (Imię i Nazwisko, adres e-mail itd.), natomiast chroniona strona przesyła je w taki sposób aby były zakodowane, a co za tym idzie trudne do odczytania. Można więc uznać, że jest to taka internetowa enigma.Faktem jest, że certyfikat SSL jest dużo łatwiej nabyć niż enigmę natomiast jest jeszcze wiele domen niezabezpieczonych w/w narzędziem, z czego to wynika? Bardzo często właściciele stron wychodzą z założenia, że skoro przez 5 lat funkcjonowania strony nic się nie stało to i przez następne 5 lat nic się nie stanie – OGROMNY BŁĄD! W dzisiejszych czasach ludzi, którzy „zawodowo” zajmują się przechwytywaniem danych użytkowników jest zdecydowanie więcej.

Zalety posiadania certyfikatu SSL:

Certyfikat SSL może zostać przypisany do witryny w przypadku spełnienia poniższych warunków:

WAŻNE! Certyfikat SSL PRZYPISUJE SIĘ DO DOMENY, w przypadku zmiany domeny nie zostanie on przeniesiony. Podobnie funkcjonuje to w przypadku subdomeny natomiast dla tego typu zabiegów istnieje Certyfikat SSL typu Wildcard.

Rodzaje Certyfikatów SSL:


Gdzie można nabyć certyfikat SSL

Certyfikat SSL można nabyć w firmach specjalizujących się wydawaniem certyfikatów SSL jak i u firm oferującym swoim klientom również serwer. Częstą praktyką jest wybór 2 opcji z uwagi na darmowe implementowanie certyfikatu przez firmę hostingową.

Podsumowując Certyfikat SSL staje się powoli normą występującą na stronach/sklepach internetowych. Dodatkowo mając na uwagę wsparcie Google (przypominając obniżanie pozycji w wyszukiwarce Google stron, które w/w certyfikatu nie posiadają), jest to niezbędny element każdej witryny. Nawiązując do tytułu, instalowanie certyfikatu SSL nie tylko podnosi prestiż firmy, ale może również spowodować znaczny skok w wyszukiwarce Google.

Jest to oczywiście dobrowolna decyzja każdej firmy natomiast każdy motocyklista wie o tym jak ważne jest założenie kasku.