Loading...
Audyt - nie taki straszny jak go malują

Audyt - nie taki straszny jak go malują

Audyt jest bardzo ważną natomiast często pomijaną czynnością wykonywaną na stronach/sklepach internetowych.

Samo słowo audyt kojarzy nam się z czymś negatywnym, kontrolą naszych działań. Nic bardziej mylnego! W tym przypadku jest to działanie, które ukazuje nam obecne możliwości naszej strony/sklepu internetowego w oparciu o wszystkie narzędzia wpływające na odbiór i widoczność naszej strony. Można więc uznać, że jest to analiza prawidłowej funkcjonalności, wyglądu, poprawności kodu jednym słowem – możliwości naszych stron/sklepów internetowych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za przeprowadzeniem audytu stron/sklepów internetowych jest rzeczywista statystyka, która umożliwia nam sprecyzowanie docelowej grupy odbiorczej. Dla przykładu w branży medycznej najczęściej są to osoby starsze natomiast w przypadku soczewek kontaktowych, już nie jest to tak oczywiste. Analiza pozwoli scharakteryzować docelową grupę odbiorczą pod kątem ich potrzeb, zainteresowań. Kolejnym przykładem jest sklep z odzieżą, który w zamyśle był przeznaczony dla osób w wieku 26-34 lat natomiast z analizy wynika, że najczęściej na naszą witrynę wchodzą osoby w wieku 40 wzwyż. To pozwala nam przekształcić naszą ofertę w kierunku tych osób (promocje, modele, krój itp.).

Analiza pozwala nam również pozyskać dane odnośnie godziny, w której mamy najwięcej klientów. Te dane umożliwiają wprowadzanie odpowiednich działań na stronie/sklepie w celu „zatrzymania” potencjalnego klienta na stronie.

Największa aktywność = największa szansa na sprzedaż.

Szybkość ładowania strony, rzecz tak banalna, a zarazem tak irytująca użytkowników. Wszędzie stoimy w korkach, kolejkach, jest wiele miejsc, które omijamy szerokim łukiem ze względu na przymus poświęcania zbyt dużej ilości czasu (urzędy, ruchliwe ulice, poczta). Nie pozwólmy więc na to, aby nasz klient nawet w zaciszu domowym, podczas relaksu miał powód do stresu poprzez długo wczytywaną stronę. Oznacza to nie tylko natychmiastową ewakuację z naszej witryny w danej chwili, ale również negatywną opinię na przyszłość (tutaj pojawia się pojęcie tzw. Poczty pantoflowej) pozwólmy klientowi przekazać link do naszego sklepu/strony internetowej swoim znajomym! Nie odbierajmy sobie szansy na darmową reklamę.

Lokalizacja, kolejny bardzo istotny czynnik wpływający na sprzedaż, który jesteśmy w stanie ustalić podczas audytu. Oczywiście możemy pomyśleć – co to za różnica? Otóż ogromna! Jeżeli większość naszych klientów zamawia nasze produkty pocztą/kurierem, jego paczka musi przebyć 300, 400, 500 km, jest to wiedza, którą możemy wykorzystać. Tak proste działania, jak darmowa wysyłka i gwarancja dostarczenia towaru w 2-3 dni roboczych jest zupełnie inaczej postrzegana, niż opłata za przesyłkę i wyglądanie za naszą ukochaną bluzką, perfumem, krzesłami itd. dniami i nocami.

Widoczność w wyszukiwarce, ach to pozycjonowanie… Wszędzie mówią, wszyscy chcą, co to jest. Pozycjonowanie to najprościej ujmując miejsce, które zajmuje nasz sklep/strona internetowa w wyszukiwarce Google. Każdy chce być najlepszy i każdy chce mieć jak największy ruch. Ważne jest natomiast to, że bardzo dużo czynników wpływa na pozycjonowanie: obrazy, treści, sposób zaprogramowania strony itd. Audyt ukazuje wszystkie „niedoskonałości” strony pod kątem pozycjonowania. W związku z tym wiemy jakie działania należy podjąć w celu skuteczniejszego dotarcia na „szczyt”.

Podsumowując, audyt strony jest czynnością niezbędną do usprawnienia działania naszej strony/sklepu internetowego. Ukazuje nam obszary warte do zagospodarowania w różnego rodzaju działaniu w celu pozyskania większej ilości odbiorców. Dzięki temu prawdopodobieństwo skorzystania z naszych usług przez osoby odwiedzające naszą witrynę wzrasta.